ОРГАНІЗАЦІЯ ЛІКУВАЛЬНО-РЕАБІЛІТАЦІЙНОГО ПРОЦЕСУ

В ЦЕНТРІ СІМЕЙНОЇ ОРТОПЕДІЇ ТА РЕАБІЛІТАЦІЇ


1. Наша допомога Вам починається з Вашого дзвінка, реєстрації у адміністратора і запису на прийом до лікаря.

2. У призначений час Вас чекає кваліфікований сімейний лікар ортопед-травматолог, який спільно з реабілітологом визначають загальний стан здоров’я пацієнта, тестують стан, функціональність, рухливість опорно-рухового апарату (м’язове тестування) і діагностують хворобу. (При наявності історії хвороби, рентгенівських знімків, результатів обстежень МРТ, УЗД і КТ, їх приносити з собою обов’язково!).

3. Сімейний лікар ортопед спільно з реабілітологом розробляють індивідуальний лікувально-реабілітаційний комплекс (Протокол лікування), в який можуть входити: медикаментозна терапія, мануальна терапія, кінезіотерапія, фізіотерапія, масаж. Вибір Протоколу лікування, тривалість лікування залежать від встановленого діагнозу, від функціональних та структурних змін в тканинах, суглобах, в хребті, в навколохребцевих м’язах пацієнта.

4. Виконання пацієнтом лікувально-реабілітаційного комплексу супроводжує реабілітолог, а контролює сімейний ортопед. Лікування повинно закінчуватись зняттям болю в тілі пацієнта, відновленням функціональності суглобів і рухів в певному діапазоні (амплітуді) і з певним навантаженням. В ході процесу лікування можливе корегування Протоколу лікування в залежності від ефективності його застосування.

5. Після виконання лікувально-реабілітаційного комплексу пацієнт проходить тестування стану опорно-рухового апарату на предмет поліпшення його функціональності, рухливості суглобів і хребта. Кінезіотерапевт дає рекомендації пацієнту про профілактичні заходи для довгострокового збереження результатів лікування.

I. МЕДИКАМЕНТОЗНЕ ЛІКУВАННЯ БОЛЮ В СУГЛОБІ І ЗНЯТТЯ ЗАПАЛЕННЯ.


А. Традиційний підхід до нехірургічного лікування — це зменшення болю в суглобі шляхом постійного прийому протизапальних препаратів. Таких, як ібупрофен, німесулід, парацетамол, диклофенак та ін.

Важливо врахувати сумісність нестероїдних протизапальних препаратів з іншими препаратами, які приймаються у зв’язку з іншими захворюваннями (особливо літніми людьми): гіпотензивні, бета-блокатори, антикоагулянти, антидепресанти і снодійні, сечогінні, гіпоглікемічні препарати, серцеві глікозиди та ін.

Протизапальні препарати нестероїдного ряду (НПЗП) зменшують біль і знімають запалення. Але вони не впливають на стан хряща.

Побічною дією НПЗП є їх несприятливий вплив на шлунок, печінку і кров. Тому приймати їх можна дозовано, погодивши режим прийому з сімейним ортопедом.

Б. Хондропротектори

Метод фармакологічного підживлення хряща хондопротекторами застосовується широко. Ці препарати містять хондріотінсульфат і глюкозамін. Вважається, що вони є будівельним матеріалом для хряща і уповільнюють розвиток артрозу. Це такі препарати, як Структум, Дона, Остеніл, Артра, Терафлекс і багато ін. Хондропротектори також входять до складу харчових добавок.

В. Лікувальні блокади:

Лікувальна блокада спини застосовується при захворюваннях нервової системи та опорно-рухового апарату, а також для лікування гострого і хронічного болю в суглобах і хребті. Під час процедури препарат вводиться точно в необхідну зону і максимально швидко знімає запалення і больовий синдром.

В першу чергу уколи використовуються для купірування загострень, коли потрібно швидко зняти гострий біль і запалення (наприклад, блокада при радикуліті). Зазвичай, в таких випадках курс лікування включає 2-4 блокади. Як показує практика, поліпшення настає вже після 1-го сеансу. Наші фахівці визначають курс лікування, вид блокад і необхідний препарат для ін’єкції індивідуально, залежно від стану пацієнта.

Слід зауважити, що укол «блокада» вкрай рідко використовується, як самостійний вид лікування, оскільки насамперед впливає на симптоми захворювання. Усунення причини хвороби і стійкий позитивний ефект досягається тільки шляхом комплексної терапії. 

Переваги методу:

 • швидкий знеболювальний ефект: препарат одразу потрапляє до осередку болю і запалення.

 • мінімальні побічні ефекти: на відміну від внутрішньом’язових ін’єкцій, при блокаді використовується мінімальна кількість препарату, оскільки він вводиться безпосередньо в потрібну зону впливу.

 • застосування блокад забезпечує додаткову ефективність комплексного лікування і прискорює його результати.

Для зняття больового синдрому, запалення та внутрішньотканинного набряку фахівці Центру сімейної ортопедії та реабілітації використовують також інші методи ін’єкційної терапії:

 • внутрішньом’язові ін’єкції;

 • внутрішньосуглобове введення препаратів.

Г. Плазматерапія

 • Плазматерапія — Це введення власної плазми в порожнину суглоба.

 • Метод покращує змащування суглоба. Важливо, що метод плазматерапіі безпечний, якщо використовується власна плазма пацієнта.

 • Плазма крові мало чим відрізняється від суглобової (синовіальної) рідини. Тільки в тому, що у власній плазмі немає високомолекулярних глікозаміногліканов, які підвищують в’язкість синовіальної рідини.

 • Продукцію власних глікозаміногліканов можна збільшити

 • Для проведення плазматерапіі береться кілька мілілітрів крові, з якої на центрифузі плазма відокремлюється від формених елементів. В суглоб вводиться одна плазма.


Необхідно зауважити: зняття болю – це лише початок лікування. Стійкий позитивний результат лікування можливий тільки із застосуванням комплексної терапії. Блокада при остеохондрозі — це лише тимчасовий захід. Те ж стосується усунення болю при міжхребцевій грижі та інших проблемах спини. Коли Вам стало легше і біль відступив — це не означає, що можна зупиняти лікувальний процес. В абсолютній більшості випадків ключ до одужання — це рух і зміцнення глибоких м’язів-стабілізаторів спини, що підтримують хребет. Щоб біль в спині або в суглобах не нагадав про себе знову, необхідно дотримуватися Протоколу лікування, який призначив лікар. Це може бути кінезіотерапія, фізіотерапія, масаж, мануальна терапія.


II. КІНЕЗІОТЕРАПІЯ — лікування рухом!


Сучасний і дуже ефективний метод лікування хвороб опорно-рухового апарату людини.

Цей метод дає можливість природним для людини шляхом за допомогою комплексу фізичних вправ на спеціальних декомпресійних тренажерах повернути тонус м’язам спини і всього тіла, зняти дискомфорт і біль в спині, усунути асиметрію, відновити рухливість суглобів, які були до прояву болю, покращити баланс та координацію рухів. 

Навантаження на тренажерах такі, які необхідні для організму для поступового відновлення його функцій.

Кінезіотерапія надовго закріплює результат первинного лікування.

ІІІ. ФІЗІОТЕРАПЕВТИЧНІ ПРОЦЕДУРИ.


— Електротерапія

Електротерапія (міостимуляція) — це різновид терапії, заснований на використанні електричного струму. Вона допомагає при хронічних больових синдромах, гострих болях, а також у випадках посттравматичної та післяопераційної реабілітації та профілактики широкого спектра захворювань опорно-рухового апарату.

За допомогою міостимуляції нормалізується функціональний стан м’язових тканин в організмі людини. Для отримання найкращих результатів наші фахівці використовують різні види струму.

— Ультразвукова терапія

Ультразвукова терапія (скорочено УЗТ)— це лікування за допомогою сучасного апарату, що випромінює ультразвукові хвилі різної частоти. Вони викликають стиснення і розтягнення тканин, тим самим стимулюючи відновлювальні процеси. Нижня межа частоти застосовується для лікування глибоко розташованих тканин, а верхня межа частоти — для запалених тканин, що знаходяться ближче до поверхні шкіри. Регулюючи частоту, реабілітолог концентрує вплив ультразвуку на проблемних ділянках, уникаючи взаємодії зі здоровими органами і тканинами.

Вплив ультразвуку на організм має три типи: фізико-хімічний, механічний та тепловий. При цьому найбільш важливим є механічний фактор — завдяки акустичному тиску створюються мікровібрації тканин і здійснюється масаж тих зон, до яких не можна дотягнутися вручну. Термічний ефект УЗТ сприятливо впливає на судини, а фізико-хімічні процеси активізують окислювально-відновні процеси і синтез біоактивних сполук.

— Ударно-хвильова терапія (УХТ)

Ударно-хвильовою терапією (УХТ) називають безопераційний метод лікування із застосуванням акустичних хвиль. В основі методу лежить використання так званої ударної (акустичної) хвилі — низькочастотної звукової хвилі, яка проникає в тканини організму та впливає на точки локалізації больових відчуттів.

Даний метод терапії дозволяє впоратися з низкою захворювань опорно-рухового апарату. Світова статистика повідомляє, що у 90% пацієнтів завдяки використанню ударно-хвильової терапії спостерігається стійкий позитивний ефект.

У пацієнтів, які пройшли УХТ:

 • знижуються больові відчуття, що виникли після травм (у тому числі переломів);

 • прискорюється загоєння пошкоджених тканин;

 • покращується циркуляція крові в організмі та загальне самопочуття.

Основні показання до УХТ:

 • захворювання м’язів та сполучних тканин;

 • захворювання плечових та ліктьових суглобів;

 • захворювання ступень;

 • захворювання зв’язок та сухожиль;

 • захворювання хребта (протрузія, грижа).

Як лікувати п’яточну шпору за допомогою УХТ?

Вчасно не пролікована запалена п’яткова шпора починає «костеніти» в місці травми, перетворюючись в ту саму «шпору» і завдаючи сильного болю.

УХТ визнана одним з найбільш ефективних методів лікування шпор на стопах.

Результатами ударно-хвильової терапії є:

 • зменшення запалення;

 • нормалізація кровообігу;

 • прискорення загоєння пошкоджених тканин;

 • руйнування кальцинатів (скупчення солей кальцію);

 • підвищення стійкості сухожиль та зв’язок.

УХТ не рекомендується застосовувати:

 • юнакам та дівчатам до 13 років;

 • вагітним жінкам;

 • людям із захворюваннями кровотворної системи;

 • при наявності доброякісних або злоякісних пухлин;

 • При гострих інфекційних захворюваннях

Виключним протипоказанням до проведення ударно-хвильової терапії є наявність у пацієнта кардіостимулятора.

Це важливо знати!

Результати клінічних досліджень свідчать про те, що понад 75 % пацієнтів, які скористались можливостями ударно-хвильової терапії, змогли уникнути хірургічного втручання.

IV. КІНЕЗІОТЕЙПУВАННЯ


Кінезіотейпування — це сучасна методика профілактики та лікування захворювань опорно-рухового апарату. Вона передбачає накладення на шкіру спеціальних еластичних стрічок в області виконання патологічного процесу.

 

Кінезіотейпи забезпечують зниження гіпертонусу м’язів, покращення мікроциркуляції крові та лімфи, і як результат — зменшення болю та запального процесу! Також кінезіотейпи сприяють покращенню рухливості хребта та суглобів та знижують ризик травм під час фізичних навантажень.

Як показує медична практика, кінезіотейпування прискорює процес лікування та термін реабілітації. 

Показаннями до кінезіотейпінгу є:

 1. болі у суглобах;

 2. пошкодження та хвороби суглобів.

 3. пошкодження м’язів, зв’язок та сухожиль;

 4. болі у спині та шиї;

Кінезіотейпування застосовують в комплексній терапії разом з іншими видами лікування.

V. СПЕЦІАЛЬНІ ЛІКУВАЛЬНІ МАСАЖІ


Лікувальний масаж — це медична процедура, яку призначає лікар після встановлення діагнозу. Залежно від поставленого діагнозу вид лікувального масажу може різнитися. Наприклад, він може бути строго зональним (масаж ніг або шиї) або загальним, охоплюючим кілька ділянок (наприклад, масаж всієї спини). При цьому потрібно враховувати: навіть якщо двом пацієнтам призначений масаж однієї і тієї ж зони, техніка його виконання може відрізнятися в залежності від діагнозу та рекомендацій лікаря.

В Центрі сімейної ортопедії та реабілітації Вам може бути запропонований масаж:

 • спини;

 • області плечового суглоба та плеча;

 • області китиці та передпліччя;

 • області тазостегнового суглоба;

 • області стегна;

 • області стопи та гомілки;

 • передньої поверхні грудної клітини;

 • голови та шиї.

БАТЬКАМ ДО УВАГИ!

ДИТЯЧИЙ ОРТОПЕД-ТРАВМАТОЛОГ ВИКОНУЄ МАСАЖ ДЛЯ НЕМОВЛЯТ ТА ДІТЕЙ СТАРШИХ ВІКОВИХ ГРУП

ЛІКУВАЛЬНИЙ МАСАЖ ПРИ РАДИКУЛІТІ

Ефективним буде проведення лікувального масажу при радикуліті, але в поєднанні з іншими методами терапії. За статистикою, в 3/4 випадків радикуліт вражає офісних працівників та інших людей, що ведуть сидячий спосіб життя. Професійний масаж допомагає впоратися з цією проблемою, він покращує кровообіг і живлення тканин спини, а також м’язовий тонус, але тільки в комплексному лікуванні. 

ЛІКУВАЛЬНИЙ МАСАЖ ПРИ ОСТЕОХОНДРОЗІ

Больові відчуття при міжхребцевих грижах та інші патологічні зміни у хребті в народі часто зводять до поняття «остеохондрозу». Лікувальний масаж спини не є панацеєю від остеохондрозу, але може допомогти впоратися з больовими відчуттями, якщо застосовується з іншими видами терапії, як і в випадку з радикулітом.

НЕОБХІДНО ЗНАТИ

Дослідження в нашому Центрі сімейної ортопедії та реабілітації показують, що масаж зміцнює імунну систему організму. Після масажу аналізи крові показують підвищений рівень лімфоцитів – головних клітин імунної системи, які забезпечують вироблення антитіл. Також після масажу знижується рівень кортизолу – гормону стресу, який послаблює активність імунної системи. 

Масаж дуже корисний для дітей і підлітків як профілактика та лікування викривлень постави!