У молодості я займався спортом — боротьбою самбо. На одному зі змагань (першість серед вищих навчальних закладів України) отримав серйозну травму хребта і плеча. Рекомендація лікарів після лікування для мене була трагічною: обмеження в русі, спортом займатися категорично заборонено.

Три роки я намагався відновити здоров’я: уколи, масажі, фізіотерапія, мануальна терапія, рефлексотерапія — все марно! Болі в хребті і плечі на час вдавалося усунути, але після чергового тренування хворобливість в суглобах поновлювалася. Час минав, я був у відчаї — улюблений вид спорту треба було забути.

Одного разу (в 1982 році) я був в гостях у одного зі своїх друзів, що проживає в районному центрі Хмельницької області. На торжестві (а це було весілля) до мене підійшла (несподівано) жінка і запропонувала допомогу. Виявилося, сам того не помічаючи, я, намагаючись позбутися від болю в хребті, часто смикав плечима і головою. Жінка виявилася народним цілителем (в минулому лікар ЛФК) і досконало знала фізіологію людини, а саме кістково-м’язову систему. На наступний день я був у неї вдома — книги по медицині, журнали, плакати, в кутку скелет людини — все підтверджувало, що я в гостях у людини, яка знає свою справу. Сорок хвилин діагностики (зараз це називають функціональної діагностикою) і вона, орієнтуючись тільки на результати своєї діагностики і мої відчуття (без рентгена та МРТ), розповіла мені про всіх моїх проблемах кістково-м’язової системи. Грижі, протрузії, сколіоз, невралгія, загин куприка — це ще не весь перелік моїх захворювань. Були виявлені і наслідки травми хребта, шиї і крижів і, як наслідок, перекіс таза. І все це в 25 років! — із заціпеніння вона вивела мене однією фразою: все можна виправити і навіть додала: людина може все, якщо дійсно цього захоче! У школі ми вчили анатомію, але я ніколи не замислювався, як працюють м’язи, суглоби, судини, зв’язки, центральна нервова система. Виявилося все працює у взаємодії, невіддільне один від одного. За допомогою функціональної діагностики вона тестувала стан моєї кістково-м’язової системи, центральної нервової системи та їх взаємодія.

Вперше я зрадів своє боягузтво. Ще в 19 років мені запропонували хірургічну операцію на хребті і плечі. Злякавшись операції, я від неї відмовився, віддавши перевагу їй терпіння болю і обмеженість в русі. Не знаю, що б чекало мене в майбутньому, але щаслива випадковість привела мене до цієї цілительки.

Вона навчила мене правильно рухатися, навчила керувати своїм тілом і своїми думками. Тіло і душа повинні синхронно взаємодіяти з життя. Подумки ми, впливаючи на центральну нервову систему і, підкріплюючи це вплив певним рухом тіла, — здійснюємо правильну (лікувальну) навантаження на хребет, суглоби, м’язи, зв’язки. Виявляється в будь-якому нашому русі задіяно близько 30 м’язів (всього їх близько 300) і спазмування однієї з них відбивається на функціонуванні інших м’язів, кровоносної системи, зв’язок і суглобів !! Відсутність необхідного кровопостачання в суглобах і м’язах призводить до їх дегенерації, тобто до функціональної неспроможності і хвороб (артрит, артроз, остеохондроз). Уявіть собі водопровідну систему, вода в якій рухається самопливом і ту ж систему, по якій вода рухається під тиском. Де буде система чистіше? — правильно, там, де є тиск! Так працює наш опорно-руховий апарат. Навантажуючи рухом м’язи, ми підсилюємо в них кровообіг, кровообіг в суглобах, тобто проводимо так звану «прокачування» або «промивання» м’язів і суглобів. При таких обставинах хвороби зникають, а якщо їх немає — не з’являються. Єдина вимога — це правильність руху, особливо якщо є обмеження спочатку.

Мене навчили цим «правильним» рухам, а результат був приголомшливим. У 25 років лікарі вважали мене інвалідом, а зараз мені 58 і я займаюся великим тенісом, настільним тенісом, волейболом, регулярно відвідую зал реабілітації та профілактики (зал Кінезофітнесса). До цього, після реабілітації за допомогою спеціальних вправ, я займався важкою атлетикою, виконавши нормативи III дорослого розряду (і це після травми хребта!), Кікбоксингом, карате, футболом! Я б і далі займався всіма цими видами спорту, але просто часу не вистачає.

Через багато часу, після знайомства з народним цілителем і пізнання цілющої сили спеціальних рухових вправ, я неодноразово з 2010 р в складі делегації від України, брав участь в Міжнародному конгресі Європейської Асоціації хірургів, будучи вже в статусі психолога.

На мій превеликий захоплення виявилося, що в Європі і в Америці застосовуються нові підходи до лікування травм і функціональних захворювань хребта і суглобів (остеохондрозу, сколіозу, грижі, протрузий, артритів, артрозів і ін.) — перевага віддається спеціальним реабілітаційним вправ, посилюючи їх дію фізіотерапією. Цей підхід до лікування опорно-рухового апарату назвали кінезотерапією — лікування рухом ( «кінеза» з латинської — рух, «терапія» — лікування).

Навіть тим хворим, яким раніше пропонувався постільний режим (по суті, знерухомлених) тепер призначалося, як лікування, — рух, але строго певний під контролем лікаря реабілітолога, на спеціальних тренажерах за спеціальною індивідуальною, розробленої для кожного хворого методикою, з урахуванням його стану організму в цілому, його захворювання і психології. Так саме так, психологія в кінезотерапії грає рівну з рухом роль. Людина повинна знати що хоче, знати що він може і змусити себе виконати перше і друге. Тому і різняться результати в лікуванні із застосуванням кінезотерапії. Людина повинна або сам розбудити в собі «сплячу» енергію бажання бути здоровим або йому треба допомогти, тоді результати лікування будуть приголомшливі.

Я зустрічався з лікарями реабілітологами в Австрії, Іспанії, США. Сьогодні реабілітолог за кордоном дуже затребувана професія, наприклад, лікар-реабілітолог в США отримує зарплату річну в розмірі 80 000 доларів США (а це близько 7000 доларів на місяць). Використання кінезотерапії, як напряму в медицині, дало можливість в США скоротити споживання лікарських препаратів в останні роки при лікуванні опорно-рухового апарату людини на 40%.

Тоді ще в далекому 1982 році жодного я, ні мій ангел-хранитель (я маю на увазі народного цілителя, яка вказала мені шлях до здоров’я) не знали такого поняття як кинезотерапия в медицині, хоча цей напрямок вже використовувалося в США з 1857 року. Вийшло так, що кинезотерапию вже більше 30 років я використовую для свого оздоровлення, а сутність її це — рухова реабілітація (профілактика) з урахуванням свого стану здоров’я і поставленої мети, яку хочеш досягти.

Хвороба опорно-рухового апарату людини займає значну частку в загальних захворюваннях. Найстрашніше наслідок цих захворювань — обмеженість в русі або ще гірше — нерухомість. Як психолог, можу сказати Вам дивовижну річ: людина може сам як «увігнати» себе в хвороба, так і «вийти» з неї, але, на жаль, в більшості випадків йому потрібна допомога — НЕ хірургічна, психологічна!

Тому я вирішив ще в 2012 році створити центр психологічної реабілітації, тобто допомогти людині вийти з критичної ситуації і показати, як і куди рухатися далі. Так з’явився центр «кінеза» зі своїм логотипом (бамбук, з огляду на його структуру стовбура, як уособлення здорового хребта, на тлі хвилі, як стихії, яка уособлювала собою рух). В процесі роботи виникла необхідність в демонстрації рухів для профілактики і реабілітації рухової функції опорно-рухового апарату людини. Я відкрив зал оздоровчої гімнастики, були запрошені фахівці з йоги, пілатесу, стретчінгу, цигун. Були також сформовані групи для занять танцями (під музику чергувалися певні рухи, з’єднані між собою плавними переходами, що сприймалися учасниками як танець). Для людей з обмеженими фізичними можливостями це була панацея!

Незабаром на наші (у мене вже з’явилися соратники) дії звернули уваги реабілітологи (в нашій країні більше 10 років чотири ВНЗ навчають професії реабілітолог), у співпраці з якими ми почали розробляти методики відновлення рухової активності конкретної людини після травми.

Центр «кінеза» розширив свої послуги, з’явився зал зі спеціальними тренажерами, в якому почали працювати реабілітологи. Так з’явився «Кінезіофітнес центр» у складі Центру «кінеза».

У нашій країні кращою рекламою послуг є саме якість цієї послуги, особливо якщо послуга спрямована на забезпечення здоров’я людини. За рік роботи «Кінезіофітнессцентра» ми стали популярні, затребувані і … почали відчувати брак в роботі через відсутність медичних послуг. До нас почали звертатися люди з різними захворюваннями хребта і суглобів, зі скаргами на біль і обмеженість в русі. Приходили люди різного віку: і дорослі, і люди похилого віку, приводили дітей з викривленням хребта, з перекошеним тазом, з плоскостопістю.

Так виникла абсолютно очевидна необхідність у відкритті медичного центру.

Сьогодні у нас приймає хворих досвідчений лікар ортопед-вертебролог, який діагностує захворювання, визначає методику лікування цих захворювань з урахуванням фізіології і психології кожного пацієнта. Лікування проводиться тільки не хірургічними методами — кинезотерапия супроводжується застосуванням фізіотерапії, масажу, психологічної реабілітації.

Процес лікування кожного пацієнта супроводжує, крім доктора, досвідчений реабілітолог з періодичним тестуванням стану хворого в процесі лікування.

Наш девіз: кожна людина просто зобов’язаний бути здоровим! Здоров’я радує всіх: і себе, і друзів, і рідних, і близьких. Істинне щастя — в здоров’ї!

Центр «кінеза» став багатший, став більше, став ще більш востребованней. Медичний напрям функціонує під тим же логотипом з назвою «Кінезіомедікалцентр».

Сьогодні наш центр співпрацює з провідними фахівцями в галузі травматології, ортопедії, нейрохірургії, реабілітології. У багатьох випадках (особливо щодо посттравматичних хворих) ми вдаємося до консультацій хірургів-травматологів, нейро-хірургів при розробці індивідуальних вправ для реабілітації пацієнтів.

Центр «кінеза» розширює сферу своїх послуг. Напружена робота в залі зі своїм тілом не тільки винагороджується відчуттям здоров’я, а й стимулюється участю (знову ж за рекомендацією лікаря) в програмі «Кінезіорелакс»: пропарювання м’язів і суглобів в російській лазні, загартовування в басейні з холодною водою, оздоровлення гарячою парою в кедрової бочці (визнано найкращим в світі фізіотерапевтичним засобом для оздоровлення тіла і душі).

Будьте здорові! З нами це гарантовано!

З повагою, В. Трухан